Jak stworzyć stronę internetową opartą o WordPress?

Czym jest WordPress i jak stworzyć stronę internetową? 

WordPress jako system zarządzania treścią (CMS) został napisany w języku PHP. I w pierwotnym założeniu miał dostarczyć rozwiązanie dla osób niewiedzących jak stworzyć stronę internetową, a chcących prowadzić blogi. 

Miała to być opcja prosta i szybka pomijająca całą problematykę wdrażania i organizacji strony WWW. Tak, aby każda osoba zainteresowana nieposiadająca, ani umiejętności, ani wiedzy o tym, jak stworzyć stronę internetową, mogła realizować własne pomysły czy to na użytek prywatny, czy w kontekście działań połączonych z szerszą promocją i działalnością zarobkową.  

I to twórcom stanowczo się udało. Do tego stopnia, iż obecnie WordPress uchodzi za najbardziej popularny i funkcjonalny CMS, na którym powstają już niewyłącznie proste witryny. A całe sklepy oraz mocno rozbudowane serwisy takie jak platformy e-learningowe. 

Co cechuje strony WWW bazujące na WordPressie? 

Każda instalacja WordPressa opiera się na jednakiej strukturze plików i folderów, do których należą trzy główne katalogi znane szerzej jako: 

  • wp-admin; 
  • wp-content; 
  • wp-includes. 

I jak można po samej nazwie założyć, pierwszy katalog istotnie zawiera zestaw funkcji administracyjnych. Dzięki którym możesz zarządzać każdym elementem witryny z poziomu przygotowanego panelu operacyjnego. Podczas gdy pozostałe foldery mieszczą w sobie cały silnik WP, który znajduje się w warstwie wp-includes. Oraz wszystkie pliki wrzucone bezpośrednio przez użytkownika – te trafiają do wp-content. 

Aby funkcjonować WordPress potrzebuje, również bazy danych MySQL, której rekordy znajdują się w pliku konfiguracyjnym wp-config.php zlokalizowanym w głównym katalogu systemu. 

Odznaczony wyżej plik jest dosyć istotną przestrzenią, która umożliwi bardziej zaawansowanym użytkownikom wyposażenie WP w dodatkowe funkcjonalności. Można z tego miejsca, np. uruchomić tzw. Sieć Witryn. Opcja WordPress Multisite przyda się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy prowadzić kilka wersji językowych strony WWW z poziomu jednej instalacji oraz bazy danych. 

Jakie funkcjonalności posiadają strony WWW oparte o WordPress? 

To na co warto zwrócić uwagę w odniesieniu do WP, to dwa repozytoria bardziej znane jako: „Wtyczki” oraz „Motywy”.  

I o ile motywy odpowiadają za szatę graficzną i sposób organizacji strony WWW. Tak pluginy mają za zadanie rozszerzyć funkcjonalność witryny o opcje, które nie mieszczą się w standardzie programistycznym. 

I aby wnieść tu pewien przykład, wystarczy wspomnieć, iż możliwość porozumiewania się z użytkownikiem za pomocą tzw. formularza kontaktowego, zyskasz właśnie dzięki jednej z wielu wtyczek napisanych zasadniczo w tym celu. Niemniej to nie wszystko. 

Pluginy zapewniają tak szeroki zakres możliwości, iż można śmiało założyć, że zrealizujesz za ich pomocą większość zuchwałych planów oraz pomysłów, jakie możesz posiadać na rozbudowę i prosperowanie swojej strony WWW. A gdy poszukujesz niestandardowego środka, bez problemu wdrożysz poszukiwaną funkcjonalność, zlecając utworzenie dedykowanego rozwiązania wyspecjalizowanej firmie. 

Warto w tym miejscu zapoznać się z naszą ofertą. Gdyż może się okazać, że posiadamy już w portfolio projekt, którego potrzebujesz. 

Jak stworzyć stronę internetową i co okaże się niezbędne? 

O ile WordPress posiada tysiące gotowych szablonów, a więc projektów graficznych odpowiedzialnych za wygląd i prezentację strony WWW. Tak, może się wydarzyć, iż masz co do formy ekspozycji treści własną wizję, którą chcesz zrealizować. WP zapewnia, również i taką możliwość. Do tego celu będą potrzebne bardziej zaawansowane działania ze strony zaangażowanego grafika. Ten przełoży Twoje pomysły na projekt, który następnie zostanie zakodowany w systemie CMS. A Ty ponad funkcjonalność zyskasz, również preferowany sposób wyszczególnienia własnej marki. 

I jeśli faktycznie tworzysz coś wyjątkowego, czemu chcesz nadać własny kształt i format, warto pomyśleć o nieco bardziej wysublimowanych rozwiązaniach. Te zapewnią tę pożądaną w dzisiejszym świecie oryginalność i unikatowość, na którą znacznie lepiej reagują klienci. 

I jeśli faktycznie nie wiesz, jak stworzyć stronę internetową, ale masz na nią gotową wizję lub pomysł. A przy okazji potrzebujesz określającego i wyróżniającego Twoją markę projektu, zwróć baczniejszą uwagę na zrealizowane przez nas i przykuwające wzrok koncepty, które ponad użyteczność odpowiadają, również za to, co dla posiadaczy witryn jest dziś najważniejsze. A więc za sprzedaż i konwersję.